Haber

ABD, terör örgütü DEAŞ’ın en önemli isimlerinden Bilal el-Sudani’nin öldürüldüğünü duyurdu.

YENİ ABD’li üst düzey yetkililer, Somali’de düzenlenen operasyonda terör örgütü DEAŞ’a mali ve lojistik destek sağlayan üst düzey isimlerden Bilal el-Sudani ile örgüt mensubunun 10 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

İsmini vermek istemeyen iki üst düzey ABD’li yetkili, dün gece Sudanlıları ele geçirmek için Somali’nin kuzeyindeki “dağlık bir mağara kompleksine” düzenlenen baskını çevrimiçi bir toplantıda basına bildirdi.

ABD ordusunun “dağlık mağara kompleksi”ne düzenlediği operasyonda çıkan çatışmalarda Sudanlı’nın öldürüldüğüne dikkat çeken yetkililer, operasyonda sivil veya askeri ölümün olmadığını, sadece bir ABD askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi. askeri operasyon köpeği tarafından yaralandı.

Yetkililer, söz konusu baskının planlanmasının aylar sürdüğünü, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) geçen hafta bilgilendirdiği Lider Joe Biden’ın da bu hafta başında harekata onay verdiğini belirtti.

Yetkililer, Sudani’nin “dağlık mağara kompleksi”nin terör örgütü DEAŞ’ın Afrika ve Afganistan başta olmak üzere dünya çapındaki operasyonel faaliyetlerine mali ve lojistik destek sağladığını belirtti. Yetkililer, Sudanlı’nın DEAŞ’a katılmadan önce “uzun bir terör geçmişine” sahip olduğuna dikkat çekti.

2012 yılında ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesine aldığı Sudani’nin, yabancı savaşçıların terör örgütü El Şebab’ın eğitim kamplarına katılımını organize ettiği ve bu örgüte finansman kaynağı sağlamak için çalıştığı da belirtildi. .

Yetkililer, aralarında Somali hükümetinin de bulunduğu ABD’nin diğer değerli müttefiklerini operasyonla ilgili bilgilendirdiklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu