İş

Bakan Şimşek’ten BAE değerlendirmesi: Türkiye BAE ile ticarete açık

Dış Ekonomik Çıkarlar Konseyi (DEİK) tarafından Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez tipi kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı iş forumlarının üçüncüsü Abu Dabi’deki Emirates Palace Mandarin Oriental Hotel’de gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın katılımıyla gerçekleştirilen BAE-Türkiye İş Forumu’nda başta gayrimenkul olmak üzere her iki ülkeden çok sayıda iş insanı, müteahhitlik, sanayi, tarım, gıda, bilişim ve bankacılık bir araya geldi.

Forumun kapanış bölümünde konuşan Bakan Şimşek, Abu Dabi’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, ev sahiplerine organizasyon ve misafirperverlikleri için teşekkür etti.

“Makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Şimşek, bugün erken saatlerde Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki bağları daha da güçlendirmek için çok sayıda mutabakat zaptı ve yaklaşık 50,7 milyar dolar değerinde stratejik anlaşmanın imzalandığını belirterek, BAE’nin Türkiye’ye devam eden güçlü desteğinden ve ekonomiye olan güveninden dolayı minnettar olduğunu sözlerine ekledi. programı.

Türkiye’nin ekonomik programı hakkında bilgi veren Şimşek, “Programımızın 3 ana ayağı var; sağlam para politikası, mali disiplin ve yapısal reformlar. Güvenli ve kurallara dayalı politikalarla makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Halihazırda güçlü ön hazırlıklar yaptık. Kamu maliyesinin iyileştirilmesi ve süregelen yüksek enflasyonun çok taraflı bir strateji ile düşürülmesine yönelik adımlar atılmaya devam edecek, özellikle para politikası çerçevesinde döviz açığını sıkılaştırmaya ve enflasyonu düşürmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Başarı öyküsünün bir parçası olmanızı istiyoruz”

Eylül ayında Orta Vadeli Ekonomik Program ile birlikte yapısal reform gündemini açıklamayı planladıklarını belirten Mehmet Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin muazzam bir potansiyele sahip olduğuna ve hükümetimizin makroekonomik zorlukların üstesinden gelme vaadinin bu potansiyeli açığa çıkaracağına inanıyoruz. Bu nedenle, bu başarı öyküsünün bir parçası olmanızı istiyoruz. BAE’li meslektaşlarımızın programımıza inandığını duymak yüreklendirici. Biz Bu doruğa hazırlanmak için çok yakın çalıştık. Öncelikli şubelerle karşılıklı yarar sağlayan yatırım fırsatlarını zaten belirledik. AE’nin Türkiye’nin deprem yardımı çalışmalarına verdiği destek için şükranlarımı sunuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu