Haber

İsrail’den skandal hareket: Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Gazze’ye giremedi

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanı olan Uğur İbrahim Altay’ın Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra Gazze’ye girişine İsrail tarafından izin verilmedi. Kudüs ve El Halil’i ziyaret ediyordu.

FİLİSTİNLİ AİLENİN KONUTU YAPILACAK

İsrail işgali altındaki Kudüs ve Batı Şeria’yı ziyaret eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Filistinli yerel yöneticilerle görüştü. İşgal altındaki Batı Şeria’nın kardeş şehir Konya’nın El Halil kentinde Belediye Başkanı Teysir Ebu Suneyne ile meydana gelen Altay, Filistinli bir ailenin İsrail askerleri tarafından yıkılan konutunun yeniden inşası için protokol imzaladı. Altay, yerel yönetimler alanında deneyim paylaşımı, yerel yöneticilerle işbirlikleri ve Konya’nın yabancı şehirlere örnek teşkil eden deneyimlerinden, Filistin’in her yerinde, özellikle El Halil şehrinde, kardeş şehir iş birliği çerçevesinde, kardeş şehir iş birliği çerçevesinde bahsetti. Filistin programından Konya Büyükşehir Belediyesi misyonunun yanı sıra Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de başkanı olan Altay, “El Halil Belediyemizi ziyaret ettik. Kardeşlik ilişkileri kapsamında yürüttüğümüz projeler var. Yaklaşık 2 yıl önce İsrail hükümeti tarafından yıkılan Filistinli bir kardeşimizin evini yeniden inşa etmek için protokol imzaladık.” söz konusu.

“GAZZE’YE GİRİŞİMİZİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

Başkan Altay da Gazze Belediyesi’nin kardeş belediyelerden biri olduğunu ancak İsrail’in engellemesi nedeniyle abluka altındaki Gazze Şeridi’ne giremediklerini belirtti. Defalarca vize başvurusunda bulunmalarına rağmen Gazze’ye girişlerine izin verilmediğini kaydeden Altay, “Diplomatik pasaport sahibi ve Dünya Belediyeler Birliği Başkanı olarak görev yapan biri olarak Gazze’ye girişimizi esefle kınıyorum. Umarım bu yanlışlık en kısa zamanda düzeltilir. Çünkü insanların hayatını kolaylaştırmak için oradaki belediyelerle ilişkilerimizi sürdürmemiz gerekiyor. Burada yine İsrail yönetimi çok büyük bir sorun çıkarıyor ve görüşmelerimizi engelliyor.” terimleri kullandı.

KAYNAK: HABER7

dilovasiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu