İş

New York borsası yüksek açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi 120 puanın üzerinde yükselerek yüzde 0,38 artışla 33.187,58 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,47 artışla 4.241,01 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,68 artışla 13.190,48 puana yükseldi.

ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla birlikte haftanın son işlem gününün açılışında borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Temsilciler Meclisi’nin ardından dün Senato, borç limitini artırarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek Mali Sorumluluk Yasası’nı onayladı.

Borç limitinin 2025 yılına kadar askıya alınmasını ve federal harcamaların 2 yıl süreyle sınırlandırılmasını öngören yasa tasarısı yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunuldu.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de tarım dışı istihdam mayıs ayında 339 bin kişi ile beklentilerin üzerinde arttı ve işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,7’ye yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dikkatle takip ettiği ortalama saatlik getiri aylık bazda yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Analistler, beklenenden güçlü istihdam artışına rağmen, verilerin Mayıs ayında fiyat artışında yavaşlama gösterdiğini söylediler.

İstihdam bilgisinin ardından Fed’in 14 Haziran’daki toplantısında faiz oranını yüzde 71 olasılıkla sabit tutacağı, yüzde 29 olasılıkla 25 baz puan artıracağı tahmin ediliyor.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden, istihdam verilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, işsizlik oranının 16 aydır yüzde 4’ün altında olduğunu belirterek, ABD’nin en son bu kadar uzun bir düşük işsizlik dönemini Çin’de yaşadığını söyledi. 1960’lar.

Çalışma çağındaki Amerikalıların işgücündeki payının 16 yılın en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çeken Biden, yıllık enflasyonun üst üste 10 aydır gerilediğini ve geçen yazdan bu yana yüzde 40’tan fazla düştüğünü söyledi. Biden, imzalaması beklenen borç limitini artırmaya yönelik yasa tasarısının ekonomiyi güçlendirmeye devam edeceğini de belirtti.

haber-gunyuzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu