Ekonomi

Cedar Fair ve Six Flags birleşerek 8 milyar dolarlık eğlence parkı şirketi kurdu

Her ikisi de NYSE’de listelenen eğlence parkı işletmecileri Cedar Fair ve Six Flags Entertainment, azalan tüketici harcamaları karşısında operasyonlarını güçlendirmek için Perşembe günü birleşme kararı aldıklarını açıkladı. Birleşen şirketin proforma işletme değerinin yaklaşık 8 milyar dolar olması bekleniyor.

Birleşme, tema parkı işletmecilerinin yüksek borçlanma maliyetlerinden ve ihtiyari harcama kısıtlamalarından etkilenmesi nedeniyle daha sağlam bir işletme modeli ile daha güçlü bir gelir ve nakit akışı yaratma profili oluşturmayı amaçlıyor.

Cedar Fair, ABD’nin 10 eyaletinde ve Toronto, Ontario’da 11 eğlence parkı ve dört kapılı açık su parkı işletmektedir. Six Flags, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’da 27 parkla Kuzey Amerika’nın en büyük su parkı işletmecisidir.

Anlaşma kapsamında Cedar Fair hissedarları birleşen şirketten bir hisse alırken, Six Flags hissedarları sahip oldukları her hisse başına 0,58 hisse alacak.

Çarşamba günü, şirketlerin hisseleri potansiyel birleşme haberlerinin ardından yaklaşık %6 oranında kapandı. Ancak hisseler bu yıl şu ana kadar %10 civarında düşüş yaşadı. Wall Street Journal Perşembe günü, şirket yöneticilerine göre tüm hisse senedi anlaşmalarının yaklaşık 2 milyar dolar değerinde olacağını bildirdi.

Çarşamba kapanışı itibarıyla Cedar Fair’in piyasa değeri 1,9 milyar dolar, Six Flags’ın piyasa değeri ise 1,75 milyar dolardı. Birleşmenin ardından Cedar Fair hissedarlarının birleşik şirketin yaklaşık %51,2’sine sahip olması beklenirken, Six Flags hissedarlarının proforma bazda kalan %48,8’e sahip olması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu