Ekonomi

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını cam çalışmalarıyla kutluyor

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını, cumhuriyetin kuruluş ideolojisi ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıtan “Gururla Koleksiyonu” ile kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Şişecam, küresel büyüme yolculuğuna devam ediyor. Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını, cumhuriyetin kuruluş ideolojisi ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıtan “Gururla Koleksiyonu” ile kutluyor.

Paşabahçe Mağazaları’nda tarih ve sanat meraklılarının beğenisine sunulan “Gururla Koleksiyonu”, sınırlı sayıda üretilen 26 farklı eserden oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923 yılında tam bağımsızlığa kavuşmasının 100. yılı anısına hazırlanan “Gururla Koleksiyonu”ndaki birbirinden güzel cam eserlerin tamamı, müze, arşiv ve çeşitli arşivlerdeki tarihi obje, belge, fotoğraf ve tarihi bilgilerden yola çıkılarak özel olarak tasarlandı. koleksiyonlar.

“Gururla Koleksiyon”daki her objenin tarihteki değerli bir olaya işaret eden bir hikayesi var. Sadece “2023” yılında üretilen koleksiyonlar “Eko Gramofon”, “İstiklal Mikrofon” ve “1935 Şekerlik”ten oluşuyor.

Echo Gramofon, Cumhuriyet Müzesi’nde sergilenen bir gramofondan ilham alınarak tasarlandı. Cumhuriyetin aydınlanmasının sesini ve sözünü nostaljik bir yaklaşımla camın saflığıyla buluşturarak müzikseverlerle buluşturuyor. Akıllı telefonlarla uyumlu olan bu parça, en sevdiği şarkı listesini anlamlı bir gramofonda dinlemek isteyenlere özel bir deneyim sunuyor.

İstiklal Mikrofon da Atatürk’ün 1933 yılında Ankara Hipodromu’nda düzenlenen cumhuriyet töreninde 10. Yıl Konuşmasını yaptığı mikrofondan ilham alınarak geliştirildi. Açıklamada, bu mikrofonun özgürlük ve bağımsızlık sevgisini yansıtan özel bir parça olduğuna dikkat çekildi. Türk milletinin. El yapımı cam eser üzerindeki rölyef desenlerin tamamı el işçiliği ile yapılmış olup eser 24 ayar altın ile süslenmiştir.

Türkiye’nin ilk şişe ve cam fabrikasının temelleri 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün direktifleriyle atıldı. Ekonomi Beykoz Paşabahçe’de Bakan Celal Bayar tarafından ihraç edildi. Paşabahçe Fabrikası’nda 1935 yılında üretilen ilk cam şekerlik, Atatürk’e hediye edildi. 1935 Şekerlik ise Paşabahçe Fabrikası’nda üretilen ve Atatürk’e ikram edilen ilk şekerlikten ilham alınarak tasarlandı.

Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak tasarlanan “Gururla Koleksiyonu”, Cumhuriyet’in ışığını ve tarihini Paşabahçe Mağazaları’nın özgün tasarımları, cam ve cam işçiliğindeki ustalıkla buluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu